GR flag SK EN flag

PREVENCIA A LIEČBA

 

V prevencii by sme sa mali zamerať na:

  • dostatok ovocia, zeleniny a vlákniny v strave - ovocie a zelenina má vo výžive človeka nezastupiteľné miesto vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálnych látok či vlákniny. Vláknina obnovuje rovnováhu črevnej mikroflóry, skracuje čas prechodu potravy hrubým črevom a viaže na seba rakovinotvorné látky. Vhodnou zeleninou na ochranu pred vznikom kolorektálneho karcinómu je najmä zelená a tmavožltá zelenina zo skupiny kapustovitých, sójové produkty a strukoviny, napr. brokolica, zeler, kapusta, chren, karfiol, mrkva, reďkovka, sladké zemiaky, špenát, tekvica, fazuľa, cibuľa, cesnak. Zdrojom vlákniny (okrem ovocia a zeleniny) sú celozrnné obilniny, otruby, celozrnné cestoviny a pod.
  • Uprednostňovať hydinu a ryby pred červeným mäsom, pričom jedna porcia by nemala byť väčšia ako 150 gramov a zároveň je vhodné doplniť mäsové jedlo veľkou porciou zeleniny.
  • Konzumovať len výnimočne priemyselne upravované mäsové výrobky ako údeniny, slanina, klobásy, ale aj šunka, salámy či párky.
  • Kontrolovať príjem tuku – tuky by nemali tvoriť viac ako 30 % dennej energie. Živočíšne tuky v strave nahrádzať rastlinnými, nasýtené mastné kyseliny nahrádzať nenasýtenými mastnými kyselinami predovšetkým z rastlinných zdrojov, vhodný je olivový olej, repkový olej. V strave by nemali chýbať tuky s obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú chrániť hrubé črevo pred karcinogénmi, vhodným zdrojom sú ryby (makrela, tuniak, losos, sardinka), alebo suché plody (orechy, semená).
  • Konzumovať vyvážené množstvo probiotík a prebiotík, čo vedie v k nastaveniu správnej rovnováhy baktérií v čreve a prispieva tak k lepšiemu zdravotnému stavu. Prebiotiká sú látky pochádzajúce z niektorých druhov sacharidov (väčšinou vlákniny), ktoré črevo nedokáže stráviť. Stávajú sa potom živinami pre baktérie, ktoré sú ľudskému organizmu prospešné a sú súčasťou črevnej mikroflóry. Obsahujú ich napr. strukoviny, ovos, banány, bobuľovité ovocie, cesnak, pór, cibuľa, ovsené vločky, paradajky. Probiotiká sú látky obsahujúce živé baktérie prospešné pre organizmus. Sú súčasťou niektorých potravín či doplnkov stravy. Napr. biele jogurty s obsahom živých kultúr, kyslá kapusta, kefír, niektoré druhy nakladanej zeleniny (kvasenej, nepasterizovanej) či bryndza.
  • Uprednostniť varenie a dusenie pred vysmážaním či grilovaním pri úprave stravy.
  • Dodržiavať pitný režim - piť dostatok tekutín v závislosti od vonkajšej teploty, prípadne telesnej námahy. Minimálny príjem tekutín u dospelého človeka by mal byť 1,5 - 2 l denne, vhodná je čistá voda a bylinkové nesladené čaje.
  • Obmedziť alkohol na minimum – mužom sa odporúča nevypiť denne viac ako dva alkoholické nápoje, ženám nie viac ako jeden. Prípustná je primeraná konzumácia vína, najmä spolu s jedlom.
  • Nefajčiť alebo prestať fajčiť - najoptimálnejšie je prestať fajčiť úplne, aj pasívne fajčenie môže mať na jedinca obdobné negatívne dôsledky ako aktívne fajčenie, preto je vhodné vyhýbať sa aj tomu, najmä v prípade, že pôsobí na človeka dlhodobo. Riziko kolorektálneo karcinómu sa u bývalého fajčiara významne znižuje asi po 10 rokoch nefajčenia.
  • Dbať na pravidelnú a dostatočnú telesnú aktivitu – dostatočná fyzická aktivita má veľmi dôležitú úlohu pri prevencii kolorektálneho karcinómu. Denne by sme sa mali hýbať minimálne 30 minút (ideálne 60 minút denne), zdraví ľudia so sedavým zamestnaním by mali preferovať aktívnejší pohyb, ako je beh či cyklistika. Seniori či fyzicky slabší si môžu dennú dávku pohybu zabezpečiť napríklad rezkou prechádzkou.
  • Absolvujte preventívnu prehliadku u svojho všeobecného lekára 1-krát za dva roky a zúčastňujte sa na skríningových programoch. Skríning rakoviny hrubého čreva sa vykonáva formou testu na okultné (skryté) krvácanie, ktorý si môžete vyžiadať u vášho ošetrujúceho lekára. Test je jednoduchý, bezbolestný a je možné ho použiť aj doma a priniesť na vyhodnotenie k všeobecnému lekárovi. V prípade ak test odhalí skryté krvácanie v stolici, neznamená to hneď že má človek rakovinu - ale poukazuje na možný problém, ktorý treba prešetriť. Po pozitívnom teste nasleduje kolonoskopia – ktorá odhalí príčinu skrytého krvácania. Ak je ňou polyp (výčnelok na sliznici hrubého čreva) počas vyšetrenia sa odstráni. Test na okultné krvácanie sa opakuje v intervale 1x za 2 roky od 50. roku veku, u poistencov so zvýšeným rizikom je bez vekového obmedzenia. Rovnako osoby staršie ako 50 rokov majú nárok na skríningovú kolonoskopiu 1x za 10 rokov, u osôb zo zvýšeným rizikom 1x za 5 rokov.

 

Zdroj informácií: webová stránka RÚVZ Čadca